Kaip užmigdyti kūdikį ir kiek jis turi miegoti? - little-goose.com

Kaip užmigdyti kūdikį ir kiek jis turi miegoti?

Ką daryti, jei kūdikis nemiega, kaip užmigdyti naujagimį, kiek kūdikis turi miegoti – klausimai, dažnai kamuojantys mažylių tėvelius. Yra daugybė specialistų nustatytų būdų, kurie gali padėti jūsų mažyliui nurimti, tačiau neretai visi jie pasiklysta informacijos gausoje. Šiame straipsnyje stengiamės atrinkti ir jums pateikti visus naudingiausius specialistų patarimus, tėvelių atrastus būdus, kurie pradeda sumažinti migdymo laiką ir greičiau jūsų mažyliui nugrimzti į sapnų karalystę. Tam, kad jums būtų paprasčiau orientuotis, kiek gi skirtingo amžiaus mažyliai turi miegoti ir kokiais intervalais, straipsnio apačioje pateikėme kūdikio miego grafiko iki vienerių metų lentelę.

Dauguma tėvelių migdo savo naujagimius ant rankų. Deja, bet specialistai už tokį elgesį jų tikrai nepagirtų, mat dažnai vos paguldžius mažylį į lovelę jis pabunda ir tuomet užmigti jam pasidaro dar sunkiau. Specialistai sutaria, kad kūdikis užmigti turi pats, kitaip tariant nenešiojamas, nežindomas, nesiūbuojamas. Nereikėtų painioti pačio užmigimo ir miego prikvietimo, nuraminimo. Supimas, nešiojimas ant rankų, žindymas ar čiulptukas gali kūdikį nuraminti, tačiau kartu ir išvystyti šiokią tokią priklausomybę, kuri neleis jam užmigti savarankiškai. Savarankiškai užmigti gali padėti tam tikri pasikartojantys veiksmai, rutina, ritualas.

Kasdien pasiruošimą miegui pradėkite tokiu pačiu metu ir tokia pačia tvarka. Kūdikiai dievina rutiną. Jų organizmas pripranta prie tam tikros tvarkos, įvykių sekos, todėl jam pradeda ruoštis iš anksto, o tie patys veiksmai gali jį atpalaiduoti. Naujas veiksmas kūdikį neretai ne paskatina miegoti, bet priešingai – išbudina, mat tai, kas nepatirta – be galo įdomu. Nepamirškite, kad kūdikis greičiau užmigs jei kambaryje nebus ryškių šviesų, nebus per karšta ar per šalta. Kitaip tariant, prieš pradedant migdyti rekomenduojame paruošti tam tinkamas sąlygas.

Mokslininkai siūlo daugybę būdų, kaip galima migdyti kūdikį. Be abejo, kiekvienas žmogutis yra labai skirtingas, todėl tai, kas tinka vienam nebūtinai tiks kitam. Turite patys atrasti labiausiai tinkamus migdymo būdus. Tam, kad nereikėtų sukti galvos ir kurti naujų migdymo būdų jums pateikiame kelis pagrindinius.

 • Miego ritualą galite pradėti šilta vonele. Šiltas vanduo atpalaiduoja, nuramina.
 • Švarūs vystyklai. Prieš pradėdami migdyti mažylį įsitikinkite, kad jo vystyklai švarūs. Jokiu būdu nepulkite jų keisti pradėjusiam snausti ar jau užmigusiam kūdikiui – taip galite jį išbudinti.
 • Švarūs, patogūs rūbeliai. Perrengus mažylį jo nebeblaškys į drabužėlius per dieną įsigėrę kvapai. Patogūs, neveržiantys, nespaudžiantys rūbeliai taip pat gali padėti atsipalaiduoti.
 • Norint nuraminti ir paruošti miegui kūdikį skaitykite jam knygutes, sekite pasakas, dainuokite lopšines, niūniuokite. Labai svarbu, kad tai būtų ramus, tykus, monotoniškas garsas. Kai kurie kūdikiai, priešingai, mėgaujasi ir nurimsta girdėdami stiprų monotonišką garsą, vadinamąjį baltąjį triukšmą – plaukų džiovintuvo, siurblio, grąžto ar kitų įrenginių triukšmą.
 • Čiulptukai. Atsipalaiduoti ir sukelti mieguistumą gali padėti žindymas, čiulptukai, vėliau – įvairūs kramtukai ar net nykštukas burnytėje. Visgi, reikėtų nepersistengti ir nepripratinti kūdikio užmigti žindant, – tai tik vienas iš pasiruošimo miegui, atpalaidavimo, nuraminimo būdų.
 • Mylavimas, glostymas, masažavimas. Nuraminti mažylius gali paprasčiausias tėvų apkabinimas, švelnus glostymas, tylus šnekinimas. Kai kurie vaikučiai mėgaujasi pilvuko, nugarytės glostymais. Atpalaiduoti raumenukus galite švelniu masažiuku.
 • Sūpavimas. Vienas iš veiksmingiausių mažylių mieguistumo sukėlėjų – sūpavimas. Galite jį kiek panešioti, pasisupti kartu supamojoje kėdėje, paspyruokliuoti ant kamuolio, pasupti lopšelyje. Visgi, kaip ir su maitinimu, nepersistenkite ir nepaverskite to pagrindine užmigimo priežastimi.
 • Monotoniški vaizdai. Įspėjame, kad tai nėra televizoriuje, kompiuteryje, telefone ar planšetėje judantys paveikslėliai. Užmigti gali padėti virš lopšiuko kybantis mylimas žaisliukas. Taip mažylis sukoncentruoja žvilgsnį į vieną vietą, mažiau blaškosi ir gali pasijusti mieguistas. Smalsuoliai dažnai seka akytėmis įvairius daiktus, žmones, o ilgai stebint virš akių lygio esantį objektą šios greitai pavargsta ir kūdikis greitai užsimerkia.
 • Miegokite su mažyliu. Tėvelių šiluma, artuma taip pat ramina mažuosius. Kartais jiems užmigti tereikia jūsų kompanijos. Dauguma tėvų miega su savo mažyliais pirmaisiais gyvenimo metais. Ir tai tikrai nėra pats blogiausias sprendimas. Visgi, derėtų prisiminti, kad vieną dieną šį įprotį reikės išgyvendinti.
 • Grynas oras. Grynas oras gali padėti mažyliui greičiau užsinorėti miegelio. Prieš migdant gerai išvėdinkite patalpą, kurioje kūdikis miegos, pabūkite gryname ore, pavežiokite lauke. Grynas oras kartais daro tikrus stebuklus.
 • Migdukai. Leiskite kūdikiui nusiraminti liečiant mylimą žaisliuką, pleduką, medžiagos skiautelę ar migduką. Migdukas gali tapti mažylio geriausiu miego draugu, padėti jam nurimti. Šiais laikais migdukų pasiūla ypač didelė – grojantys, dainuojantys lietuviškas lopšines, šviečiantys ar šildantys – be vargo rasite jūsų mažyliui tinkamiausią variantą.
 • Vengti akių kontakto. Kai kurie specialistai skatina vengti akių kontakto. Dar nekalbantys, neguguojantys (ar tai darantys labai mažai) kūdikiai bendrauja žvilgsniu. Jei jį nusuksite, mažylis nebegalės komunikuoti, vadinasi, pradės nuobodžiaut.
 • Mažiau reaguokite į judesius. Jūsų vaikutis migdomas mosikuoja rankytėmis? Pradėdamas snausti susiraukia ar pradeda spurdėti? Tegul. Suprasdamas tai, jog kad ir ką bedarytų jis toliau bus migdomas mažylis galiausiai išseks ir nurims. Be abejo, neliepiame visiškai ignoruoti kūdikio poreikių. Stebėkite juos ir stenkitės suprasti, kokia kiekvieno judesio priežastis.
 • Net jei vaikutis labai neramus, prašo dėmesio, nerekomenduojamų migdymo priemonių ar nori užmigti jūsų rankose – nepasiduokite, nepratinkite jo. Turėkite kantrybės, elkitės švelniai, nuosekliai, tvirtai ir anksčiau ar vėliau mažylis tikrai užmigs. Kai kurie specialistai net pataria trumpam palikti vaikutį vieną, o grįžus vėl tęsti migdymą.
 • Sutrumpinkite pogulius. Jei vaikutis po ilgų migdymų vis dar žvalus ir visiškai nepasiduoda miegeliui – pabandykite sutrumpinti pogulių laiką. Galbūt jūsų vaikučiui miego jau per daug?

Migdukus, kurie padės užmigdyti kūdikį galite rasti čia: 

Visi šie ir kiti veiksmai turėtų būti skirti kūdikį ne užmigdyti, bet jam sukelti mieguistumą. Kūdikiai turi mokytis užmigti patys. Stenkitės kasdien kartoti tuos pačius veiksmus, laikytis režimo, o migdymo ritualą pradėti tuo pačiu laiku. Pripratęs prie monotoniškos dienotvarkės kūdikis žinos tolimesnę įvykių eigą ir greičiau užmigs. Be abejo, pirmaisiais gyvenimo metais kūdikių paros ritmas labai keičiasi, tad kiek įmanoma stenkitės viską daryti žingsnelis po žingsnelio, neskubėdami. Nereikėtų labai stresuoti, jei vaikutis staiga pasidarė labai neramus, negali užmigti, ar kaip tik, krenta it lapas. Kad ir kaip kruopščiai planuosite dienotvarkę, ją gali sujaukti skirtingi etapai, tokie, kaip, pavyzdžiui, dantukų dygimas. Svarbiausia, viską darykite su didele meile ir kantrybe.

Kūdikio miego grafikas iki vienerių metų

Amžius (mėn.)

Iki 1

1-2

3-4

5-6

7-8

9-12

12

Bendra pogulių trukmė

 16-18 val.

6-7 val.

4-6 val.

3-5 val.

2-5 val.

2,5-4 val.

2-3 val.

Pogulių skaičius

6-7

4-5

3-4

3

2-3

2

1-2

Nakties miego trukmė

 

8-10 val.

10-11 val.

10-11 val.

10-12 val.

11-12 val.

11-12 val.

Bendra miego trukmė

16-18 val.

15-17 val.

15-16 val.

14-16 val.

14-15 val.

13-14 val.

13 val.